W Trzeku festyn rodzinny i ekologiczny

Corocznym zwyczajem w słoneczną niedzielę 9 czerwca odbył się festyn rodzinny zorganizowany przez Radę Sołecką, Sołtysa i Koło Gospodyń Wiejskich w Trzeku. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, gdzie na początek odbył się pokaz pierwszej pomocy by dowiedzieć się jak reagować w najważniejszych minutach na miejscu wypadku. Instruktorem był strażak należący do OSP z Kostrzyna. Można było zwiedzać samochód ratowniczo-gaśniczy lub odbyć wyjątkową przejażdżkę radiowozem policyjnym. Występ grupy Dory Fitness pomimo upału jeszcze bardziej rozgrzał atmosferę zumbą oraz tańcami latynowskimi – dziewczyny dały czadu. Najmłodsi  korzystali z różnorodnych zamków dmuchanych oraz uczestniczyli z animacji prowadzonych przez Panią Agatę i Klaudię ze świetlicy Trzekolandia. Dzieci i młodzież mogła zmierzyć swoich sił w różnych konkurencjach sprawnościowych, czy też zagrać towarzysko w piłkę siatkówką lub w piłkę nożną wraz z drużyną piłkarską, która odwiedziła naszą imprezę… Po mimo dużego słońca chłopacy rozegrali piękny mecz.

Dodatkowo w programie festynu były prowadzone warsztaty z budowania domów dla owadów (materiał: recykling butelek plastikowych, puszek metalowych, trzcina, szyszki), które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Pani Małgosia przekazywała uczestnikom jak ważna jest rola zwierząt i roślin w naszym otoczeniu oraz dbanie o równowagę przyrodniczą i ekologiczną. Była to druga część zajęć, która odbywała się w ramach projektu „Zapraszamy owady do naszych ogrodów” wspieranego przez Fundusz Małych Grantów EKO-UNII, gdzie kilka dni przed festynem odbyły się warsztaty z poznawania owadów i roślin łąkowych. Projekt prowadzony był przez członków Koła Gospodyń Wiejskich (istniejącego od 46 lat), który miał charakter edukacyjny i był związany z działaniem na rzecz lokalnej bioróżnorodności.  Na festynie została przeprowadzona wymiana ziół, sadzonek roślin pomiędzy mieszkańcami. Zwieńczeniem całej akcji było przeprowadzenie konkursu na festynie dla całych rodzin z poznanej wiedzy podczas projektu. Pytania dotyczyły zagadnień z ogrodnictwa, poznanego dziedzictwa przyrodniczego oraz ekologii. W ramach konkursu zwycięzcom zostały przekazane kolorowe domki dla owadów oraz rośliny miododajne, które mieszkańcy posadzą na terenie całej wsi by zaprosić różne owady do ogrodów. Uczestnicy otrzymywali także nasiona kwiatów, gry planszowe przyrodnicze, bony do Deli Parku i przejażdżki gokartami w Skórzewie.

Oczywiście każdy mógł spróbować domowych ciast, smalcu czy też owocowo-warzywnych przekąsek. Impreza została zakończona wspólnym biesiadowaniem przy ognisku z kiełbaskami. Mamy nadzieję, że się podobało i atrakcji nie brakowało….

Chciałabym podziękować wszystkim, którzy wspierali organizację festynu m.in.: Gmina Kostrzyn, Firma Amazis, SOK POL Małgorzata Prządak,  Tor kartingowy E1Gokart Poznań, sklep Warzywa i Owoce z Siekierek Wielkich, Sołectwo Czerlejnko, Alex Photoart, Firma PRODUCT PLUS z Kleszczewa, Sołectwo Czerlejno, OSP z Kostrzyna, Komisariat Policji w Kostrzynie, Pawilony Bankietowe Szymon&Przemek, Państwo Wincenciak, Państwo Kwarcińscy, Państwo Knopkiewicz, Radzie Sołeckiej i członkom Koło Gospodyń Wiejskich, Panią z Świetlicy Trzekolandia oraz szczególne podziękowania dla tych co nie zostali wymienieni.

Ewelina Kaszowska – Sołtys wsi Trzek