Warsztaty w Dolinie Baryczy

 

W dniu 23 marca 2019 Koło Gospodyń Wiejskich w Trzeku wraz z przyjaciółmi wyruszyło do Doliny Baryczy – obszar położony na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski. Znajduje się tam największy kompleks stawów rybnych w Europie i największy w Polsce ornitologiczny rezerwat. W wiejskiej świetlicy w Karnicach odbywały się zajęcia kulinarne, które prowadziła Pani Emilia z Gospodarstwa Rolnego Michała Sznajdera. Obecnie już trzecie pokolenie w rodzinie sieje, sadzi, a później zbiera i kisi kapustę oraz ogórki. Podczas warsztatów poznawaliśmy tajniki kiszenia warzyw z buraczków, marchewki i pietruszki oraz jak przygotowywać pyszne surówki z warzyw świeżych i kiszonych. W recepturze kiszenia nic się nie zmieniło od wielu lat. Jest tak prosta, jak była, bez nowoczesnych chemicznych dodatków, bez konserwantów, przyspieszaczy fermentacji, czy wybielaczy. Powstały pyszne i autorskie dania, które zainspirowały wiele gospodyń wiejskich.

Po obejrzeniu gospodarstwa i poznaniu jego historii wyruszyliśmy dalej poznawać lokalne produkty kulinarne oraz przyrodnicze. W Gospodarstwie Rybackim “Ruda Żmigrodzka”, ze stawami rybnymi o powierzchni ponad 170 ha uczestnicy podziwiali regionalne wnętrze karczmy oraz ogromny kominek w kształcie ryby, a także bar stylizowany na łódź rybacką. Tutaj można było spróbować pysznych zestawów rybnych z własnej hodowli. Następnie rozległe powierzchnie stawów tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca. To wszystko można było podziwiać z tarasu przed karczmą lub spacerując ścieżką przyrodniczą.

Kolejny przystanek był w Żmigrodzie, gdzie zwiedzaliśmy Zespół Pałacowo-Parkowy zaczynając od obronnej wieży mieszkalnej, zwanej basztą. Ruiny zamku otoczone są romantycznym parkiem, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku na powierzchni mniej więcej 15 hektarów. Piękna wiosenna pogoda sprzyjała by podziwiać małą architekturę (wyspę z dwoma mostkami i placem wypoczynkowym z miejscem na ognisko, grillem, pergolą i tzw. domkiem chińskim). Każdy znalazł inspirację do swoich ogrodów.

W Rudzie Sułowskiej od 800 lat istnieje tradycja rybactwa w regionie, gdzie gospodarze z dumą i zaangażowaniem pielęgnują największy w Europie kompleks stawów hodowlanych. Ponad 300 zbiorników, z których największe rozmiarami nie ustępują jeziorom. Ostatnim punkt wycieczki była wizyta w Stawach Milickich, które oczywiście kojarzą się z wigilijnym karpiem. W krainie niezwykłości cały czas towarzyszyły nam ptaki, jelenie i inne ssaki, które są stałymi bywalcami zbiorników wodnych i rezerwatu.

Droga powrotna przebiegła bardzo szybko, w doskonałych nastrojach, były żarty i śpiewy. Zadowoleni i zrelaksowani wróciliśmy do domów marząc i planując letnią wycieczkę.

Fotorelacja: Marcel Urbaniak oraz Ewelina Kaszowska