Obwodnica Poznania – droga S5

Droga ekspresowa S5 osiągnie docelowo długość około 365 km. Połączy Wrocław, Poznań, Gniezno, Bydgoszcz i Grudziądz. Zapewni połączenie autostrady A4, przez autostradę A8 z autostradą A1. Biegnie południkowo, przez obszar województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Po wpisaniu drogi S5 jako jednego z priorytetów w rządowym programie budowy dróg na lata 2014 – 2020, jej budowa wyraźnie przyspieszyła. Aktualnie trwa budowa wszystkich jej brakujących odcinków w woj. dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Mają one powstać najpóźniej do 2023 roku.

Pierwszy odcinek liczący ponad 14 km znacznie ułatwia kierowcom życie. Można dojechać nim na przykład z A2 do lotniska czy stadionu. Z kolei na węźle Poznań Wschód rozpoczyna się wschodnia obwodnica miasta w ciągu drogi ekspresowej S5.

Przypomnijmy, budowa drogi ekspresowej S5 od Gniezna do węzła Poznań Wschód (połączenie z autostradą A2)  rozpoczęła się jesienią 2009 roku. Całkowita wartość projektu to ponad 1 400  mln zł, z czego 85% finansowane jest przez Unię Europejską ze środków  Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Część trasy z Gniezna do wsi Czachurki budowała hiszpańska firma Dragados za 537 mln zł. Drugi odcinek do węzła Kleszczewo na autostradzie A2 za 527 mln zł wykonało konsorcjum firm Eurovia, Hochtief i Warbud.

Teraz ponad 35 km trasy prowadzi aż pod Gniezno. Wyeliminowano skrzyżowania jednopoziomowe poprzez budowę bezkolizyjnych węzłów drogowych. Został stworzony bezpieczny odcinek trasy drogowej zapewniający wysoki komfort dalekobieżnego ruchu.

Na etapy podzielono także budowę 27 km trasy obwodnicy zachodniej S11. Z początkiem czerwca został puszczony ruch  na kolejnym odcinku obwodnicy od węzła Tarnowo Podgórne do węzła Poznań Zachód – łączącym trasę z autostradą A2. Prace przy tym odcinku rozpoczęto w lipcu 2009 roku. Wykonawcy Skanska (lider) i Intercor oddali już cały realizowany projekt, którego wartość wyniosła 514 mln zł brutto.

Źródło: https://conadrogach.pl/informacje/ekspresowe-obwodnice-poznania.html

—————————————————————————————————————————————-

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy polsko-francuscy podpisali umowę na budowę pierwszej części obwodnicy Poznania. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Planowany całkowity koszt wynosi: 1 499 761 573,16 PLN Przedmiotem inwestycji jest budowa drogi klasy S i składa się z 2 odcinków:

  • Gniezno – Czachurki (długość l4,895 km),
  • Czachurki – Kleszczewo A2 (długość. 20,140 km).

Więcej szczegółów: www.s5-gniezno-poznan.pl